دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اکتشافات، اختراعات و دستاوردها
ساخت دستگاه کاهش لرزش دست یک بیماری خاص توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/4/20 | 

محققان دانشگاه صنعتی کبیر موفق به طراحی و ساخت دستگاه لرزش برای بیماران  ترمور اساسی  Essential tremor به کمک تحریک الکتریکی تطبیق پذیر شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مسعود رحمتی دانشجوی کارشناسی  ارشد مدیریت کسب و کار دانشگاه صنعتی امیرکبیرو مجری طرح «کاهش لرزش برای بیماران Essential tremor  ( ترمور اساسی ) به کمک تحریک الکتریکی تطبیق پذیر» گفت: با توجه به آمار حدود ۸۰ هزار نفر از جمعیت ایران به ترمور اساسی دچار هستند. و از هر ۲۵ نفر بالای ۴۰ سال ، یک نفر به این بیماری مبتلاست . این لرزش دست باعث اختلال جدی در فعالیت های روزمره بیماران شده به صورتی که کیفیت زندگی آن ها پایین آمده و در انجام بسیاری از کارها حتی غذا خوردن و نوشیدن آب باید از دیگران کمک بگیرند.  
از طرفی دارو های تجویزی تاثیر گذاری حدود ۵۷ % داشته و خیلی از بیماران به آن ها واکنش مثبت نشان نمی دهند ،  همچنین این دارو ها با عوارضی مثل خواب آلودگی و حالت تهوع همراه  می باشند . از دیگر روش های درمان ترمور ، DBS  و MR Focused Ultrasound هست که بسیار روش های گران قیمتی هستند.
با توجه به تاییدیه FDA  به محصول شرکت آمریکایی CalaTrio مبنی بر موثر بودن آن در کاهش ترمور دست بیماران ترمور اساسی که نوعی ترمور فعالیتی هست ، این نیاز در کشور ما نیز حس می شود که  چنین محصولی توسعه یافته و در خدمت بیماران قرار بگیرد.
در مطالعات انجام شده  نشان داده شده که استفاده از این دستگاه منجر به کاهش لرزش دست با میانگین ۹۴ دقیقه شده است . ( median = ۶۰ , standard deviation = ۱۳۸  ) .
وی افزود: در همین راستا دستگاهی برای کاهش لرزش برای بیماران Essential tremor  (ترمور اساسی ) به کمک تحریک الکتریکی تطبیق پذیر طراحی کردیم.
به گفته رحمتی، این دستگاه با گرفتن بازخورد شدت و بسامد لرزش، تحریکی کامل تطبیق پذیر و کنترل شده به اعصاب بیمار، باعث کاهش دامنه لرزش می شود.
وی با بیان اینکه این دستگاه قادر است پارامترهای تحریک جریانی در لحظه تغییر دهد و  تحریک را اعمال کند، گفت: امیدواریم طی ماه های جاری این دستگاه در بازار تجهیزات پزشکی قابل عرضه برای تمام بیماران باشد.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه استفاده از این دستگاه باید تحت نظر پزشک باشد، گفت: در حال حاضر فرآیند ثبت اختراع و مقاله با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال انجام است.
رحمتی خاطر نشان کرد: این محصول نمونه ای موفق طی ۳ سال اخیر است و احتمالا به زودی رونمایی می شود.
گفتنی است : مهران مهربان دانشجو دکتری دانشکده مهندسی پزشکی و محمدرضا شهابی دانشجو کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیراز دیگر اعضای پروژه هستند.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find.php?item=1.336.12081.fa
برگشت به اصل مطلب