دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اکتشافات، اختراعات و دستاوردها
توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت؛ سامانه هوشمند پایش سلامت مکانیزه زیرساخت های حمل و نقل

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/1/21 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به راه اندازی سامانه هوشمندی شدند که قابلیت ارائه شاخص های بین المللی وضعیت روسازی راه ها را دارد. 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر امیرگل رو استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت:داده برداری سریع، استاندارد، صحیح  و دقیق از وضعیت روسازی به منظورتحلیل وضعیت عملکردی روسازی و برنامه ریزی نگهداری و تعمیر آن در مدیریت روسازی موجب کاهش ۷۵درصدی در هزینه چرخه عمر روسازی می شود. 
به گفته وی، در دنیای امروز، اهمیت مدیریت و نگهداری زیرساختهای حمل و نقلی بر کسی پوشیده نیست. از طرفی بررسی، شناخت، ارزیابی و اندازه گیری خرابیهای روسازی اساس کارمدیریت تعمیر و نگهداری روسازی است که  از اهمیت بالایی برخوردارند. 
مدیرپروژه سامانه پایش سلامت راه گفت: تمرکز  اصلی ما در این پروژه بر زیرساختهای حمل و نقلی بوده و به عنوان یکی از پیشگامان ارائه سیستمهای پایش سلامت راهها در کشور درصدد تولید محصولاتی دیگر به منظور پایش سلامت راه برآمدیم. 
وی با بیان  اینکه مهم ترین هدف این پروژه ارائه خدمات برداشت داده های وضعیت روسازی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت، ارائه شاخص های عملکردی روسازی (مانند ناهمواری، شیارشدگی، زبری و وضعیت خرابیهای روسازی)، اولویت بندی عملیات نگهداری و تعمیر و بودجه ریزی لازم برای آن است، گفت: در این راستا سامانه ای طراحی کردیم که قابلیت ارائه گزارش های مـدیریتی تحت وب را دارد. 
وی در خصوص سامانه پایش هوشمند سلامت زیرساختها گفت: در این سامانه موقعیت یاب جغرافیایی تریمبل از نوع تفاضلی دوفرکانسه استفاده شده است؛ این حسگر قادر به  برداشت طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی با دقت  بهتر از یک متر است. 
وی در خصوص خدمات دیگری که به واسطه این سامانه می توان ارائه کرد، گفت: مسافت سنج طولی یا انکودر، تعداد ۱۰هزار پالس در هر گردش چرخ وسیله نقلیه تولید می کند تا بتوان مسافت طولی طی شده به هنگام برداشت را با دقت بهتر از ۰.۱ متر بدست اوریم. 
گل رو تاکید کرد: همه حسگرهای بکار رفته در این سامانه با  فرمان مسافت سنج طولی در بازه های طولی از پیش تعریف شده اقدام به برداشت داده ها میکنند.  
وی در خصوص بخش دیگر این سامانه گفت: پروفیل سنج طولی دارای ۲ لیزر کلاس یک  
جهانی با فرکانس ۷۰ کیلوهرتز است که شاخص ناهمواری بین المللی راه (IRI)و درشت بافت روسازی (MPD) را در زیر دو  چرخ خودرو بدست می  آورد. لیزر پروفیل سنج دارای رزولوشن ۰.۰۱ میلی متر بوده و قادر است شاخص ناهمواری بین المللی راه را با دقت یک صدم متر به کیلومتر ارائه کرده و درشت بافت را برای هر یک میلی متر نمایش دهد. 
گل رو در خصوص دوربین مورد استفاده در این سامانه گفت: این دوربین دارای رزولوشن ۱۶۰۰ * ۱۲۰۰ پیکسل، با سرعت  تصویربرداری ۳۰ فریم در ثانیه است؛  این دوربین هم چنین مجهز به کنترلگر لرزش در زمان برداشت تصویر است. 
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: دوربین محافظت شده در پوششی تحت پروتکل آی پی ۶۷ است که در شرایط سخت میدانی در برابر رطوبت و دما مقاوم بوده و قابلیت برداشت با بهترین کیفیت تصویر را دارد. 
وی عنوان کرد: از این تصاویر می توان خرابیهای سطحی روسازی، علائم ایمنی راه، کاربری زمین و مبلمان شهری را  احصاء کرد. 
وی تاکید کرد: سامانه پایش سلامت مکانیزه راه قابلیت برداشت ناهمواری طولی و عرضی راه،  درشت بافت، مشخصات هندسی راه و  خرابیهای سطحی راه را دارد. 
گل رو افزود: با استفاده از داده های خام برداشت  شده، شاخصهای وضعیت روسازی 
شامل شاخص بین المللی ناهمواری (IRI)، شیارشدگی (Rutting)، درشت بافت(MPD) ، شاخص وضعیت روسازی (PCI)بدست میآید. 
وی ادامه داد: با استفاده از شاخصهای وضعیت روسازی بدست آمده، برنامه ریزی  
بهینه به منظور تعیین بهترین عملیات ، نگهداری و تعمیر در زمان مناسب بر  
روی قطعه مورد نیاز صورت می گیرد که سالانه متولیان راه را در امر مهم حفظ و نگهداری راه ها که ارزشی بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان دارد کمک شایانی کرده و موجب صرفه جویی قابل توجهی در سطح ملی می شود. اگر با استفاده از این سامانه پس از برداشت مکانیزه وضعیت راه، عملیات بهینه پیشگیرانه راه توصیه و اجرا شود، سالانه بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان در سطح شبکه راه های کشور یا به عبارت دیگر ۳۰۰ میلیون تومان به ازای هر کیلومتر خط صرفه جویی در نگهداری راه ها در سال شکل می گیرد که نقش کلیدی در صرفه جویی اقتصادی و تخصیص بهینه منابع در سطح ملی به همراه دارد.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find.php?item=1.336.7538.fa
برگشت به اصل مطلب