دانشگاه صنعتی امیرکبیر- تازه‌های نشر
چاپ کتاب

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1398/4/12 | 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب " دستورالعمل طراحی ایمنی پل ها " ترجمه و تدوین دکتر غلامرضا هوایی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ رسید.
در پیشگفتار این کتاب آمده است:
" پل‌ها و به طور خاص پل های بزرگراهی ازجمله ی مهم ترین شاهرگ‌های حیاتی هر کشور به شمار می روند. پایداری و قابلیت سرویس دهی این پل ها در مواقع بروز سوانح طبیعی و غیرطبیعی اهمیت بسیار زیادی دارد. این مسئله سبب شده تا پل های بزرگراهی در دسته سازه های بسیار مهم قرار گیرند و روش های طراحی، مقاوم سازی و حفاظت از آن ها در تحقیقات متعددی مورد بررسی قرار گیرد. اهمیت بالای این سازه ها سبب شده تا پل های بزرگراهی همواره به عنوان نقاط حساس و پتانسیل های آسیب هر کشور شناخته شوند. در همین راستا، در سراسر دنیا معمولاً این سازه ها به نحوی طراحی می شوند که در سوانح طبیعی تا سطوح حداکثری آسیب های ناشی از زلزله و طوفان پایدار مانده و قابلیت سرویس داشته باشند و اصطلاحاً در برابر سوانح طبیعی مانند طوفان و زلزله کاملاً مقاوم باشند. با این حال، چگونگی رفتار آن ها در سوانح غیرطبیعی همچون حملات تروریستی و انفجارهای ناشی از سلاح های ساخت بشر، امری کاملاً وابسته به شرایط است. به همین دلیل است که آنالیز و طراحی ساز‏های حساسی مانند پل ها در برابر تهدیدات، مسئله ای مهم و اجتناب ناپذیر است. در این راهنما سعی شده تا ضوابطی ارائه شود که با رعایت آن ها سازه ی پل به صورت سازه ای مقاوم در برابر انفجار و حملات تروریستی طراحی شود. ضوابط این دستورالعمل بر مبنای حساسیت پل ها و پتانسیل های آسیب موجود در آن ها طبقه بندی شده است. به بیان دیگر این ضوابط شرایط سخت گیرانه تری را برای اختصاص جزئیات به اجزای اصلی سازه ی پل لحاظ نموده اند تا رفتار این اجزا در برابر بارهای انفجاری بهبود یابد."
شایان ذکر است این کتاب در شش فصل، ۱۰۴ صفحه و به قیمت ۱۵۰هزار ریال به بازار کتاب عرضه شده است.
علاقمندان میتوانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرس jdamirkabir.ac.ir/shop ؛ خریداری نمایند.

 
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find.php?item=1.343.289.fa
برگشت به اصل مطلب