سخنرانی دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم فارغ التحصیلان هلند

 | تاریخ ارسال: 1401/8/10 | 
یکی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان سخنران منتخب مراسم فارغ التحصیلان هلند انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، احسان فکار اولین دانشجوی فارغ‌التحصیل دوره مشترک AUT&MSM که در فروردین ماه سال جاری موفق به کسب درجه دکتری شد دانشجوی منتخب سخنرانی در مراسم فارغ التحصیلان دوره مشترک مدیریت کسب و کار دانشکده مدیریت، علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدرسه مدیریت دانشگاه ماستریخت هلند MSM بود.
وی در این سخنرانی درباره تجربیات شخصی خود در طول دوره چهارساله گفت: گذراندن این دوره نیازمند تلاش بی وقفه و جدی است. شما در این مسیر بارها نامید می‌شوید. آنچه که شما را به مرحله بعد هدایت می‌کند تلاش هدفمند، مستمر و ایستادگی است.
وی ادامه داد: آنچه که در تحصیلات تکمیلی نیاز دارید مطالعات عمیق در حوزه تحقیق و فراگیری علوم کاربردی مرتبط با آن است. فراموش نکنید که دانش وسیع است و مرزهای تحقیق گسترده!. بنابراین جهت دهی مناسب و انتخاب مسیر دقیق منجر به انجام عملی تحقیق و دستاوردهای شگفت انگیز خواهد شد.
به گفته فکار، در جریان تحقیق و مطالعه، گاهی اوقات همه چیز طبق برنامه تعیین شده پیش نرفته یا نتایج آن چیزی نیست که ما انتظار داریم. ممکن است در مطالعات خود با چالش مواجه شوید. نگاه شما به این چالش‌ها می‌بایست مثبت و رو به جلو باشد. از تجربیات درس بگیرید و با آموخته‌های نو به چالش و مسئله اصلی تحقیق برگردید.
وی در ادامه این سخنرانی خاطر نشان کرد: مطالب و آزمون‌ها را بارها تکرار و تمرین کنید. زمان محدود است، اما شما شهامت این را داشتید که از قلب، نیت و اهداف خود پیروی کنید. آن‌ها به نوعی می‌دانند که شما واقعاً چه می‌خواهید و قرار است در نهایت چه اتفاقی افتد. بقیه مسائل در جایگاه دوم هستند. شما به هیچ اندرزی از من در پایان این نطق نیاز ندارید. اما آنچه امروز می‌خواهم از سخنرانی خود با یک بیان ساده به شما بگویم این است که: استقامت و پشتکار داشته باش و هرگز تسلیم نشو.
گفتنی است، رساله احسان فکار تحت نظارت و مشاوره‌های علمی دکتر ناصر شمس قارنه در دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت و استاد راهنما در دانشگاه کینگ کالج لندن خانم اوا کاتسیکیاس تکمیل و به اتمام رسید. عنوان رساله «توسعه مدل تجاری شرکت‌های نوآور در اکوسیستم کسب و کار صنعت برق ایران» بوده است
لازم به ذکراست : در تیرماه سال ۱۳۹۷ با تلاش‌های بی‌وقفه معاونت امور بین الملل و دانشکده مدیریت علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر و در راستای گسترش فضای علمی و حرفه‌ای کشور مجوز برگزاری دوره مشترک دکتری مدیریت کسب و کار با مدرسه مدیریت دانشگاه ماستریخت هلند به صورت مشترک توسط مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت نیرو أخذ و صادر شد.
هر دو دانشکده با دارا بودن بالاترین درجه آکادمیک و علمی در حوزه های آموزش، پژوهش و مشاوره دوره دکتری مدیریت کسب و کار را در کلاس جهانی در ایران برگزار کردند.
منتخبین دوره دروس تعیین شده درResearch Methods and Skills (RMS) را که توسط اساتید دانشگاه مبدأ به عنوان مدعو در محل دانشکده مدیریت علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیرارئه می‌‌گردد به اتمام رسانده و پس از قبولی در دروس تعیین شده پروروزال دوره دکتری را آماده و در جلسه دفاع RMS ارائه می‌نمایند.
در صورت تأیید و داشتن استانداردهای علمی و تحقیق وارد مرحله MPhil شده که در این مرحله توسط اساتید راهنما از هر دو دانشکده برای ادامه و انجام رساله راهنمایی خواهند شد. پس از نهایی شده سه فصل اول رساله مجوز دفاع صادر و در صورت موفقیت، مدرک MPhil اخذ و مرحله بعدی که اتمام پروژه تحقیق می‌باشد آغاز خواهد شد. در این مرحله با تکمیل رساله، تأییدیه اساتید راهنما و همچنین ارزیابی دو داور خارجی دانشجو در دفاع نهایی موفق به دریافت مدرک دکترای مدیریت کسب و کار از مدرسه مدیریت دانشگاه ماستریخت خواهد شد.
     مدرسه مدیریت ماستریخت یکی از شش دانشکده دانشگاه ماستریخت هلند می‌باشد. دانشگاه ماستریخت یکی از ده دانشگاه برتر هلند، واقع در شهر ماستریخت بوده و بر اساس رنکینگ دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران جایگاه الف یا ممتاز را دارد. این دانشگاه حدود ۱۷هزار دانشجو دارد که با داشتن بیش از ۴۷% دانشجوی خارجی از بیش از ۱۰۰ ملیت مختلف یکی از دانشگاه های بین المللی در هلند شناخته می‌شود.