برگزاری مراسم باشکوه تکریم خانواده‌های معزز شهدای دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1401/10/14 | 

مراسم باشکوه تکریم خانواده‌های معزز شهدای دانشگاه صنعتی امیرکبیر سه‌شنبه ۱۳ دی ماه در مجاورت زمانی با سالروز وفات حضرت ام‌البنین (س) و مقارن با سومین سالگرد شهادت جان‌فدا سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

گفتنی است؛ در این مراسم از ۴ کتاب تألیفی منسوب به شهدای دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز رونمایی شد و با اهدای لوح تقدیر و یادبود، از خانواده معظم شهدای دانشگاه تجلیل شد.

عناوین کتب رونمایی شده عبارت بودند از:
«بر فراز گلان» - شهید نادر فناخسرو
«امین محله» - شهید امین اسلام پناه
«گزارش یک مرد» - شهید عبدالحسین ناجیان
«فصل گل یخ» - استاد شهید کامران نجات الهی

مشروح مراسم و عکس‌ها را در ادامه از نظر می‌گذرانید:

 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر مطرح کرد؛
رسیدن کشور به رشد و تعالی از طریق علم و فناوری

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیرگفت:کشور از ناحیه علم و فناوری می تواند به درجات عالی رشد و توسعه برسد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید حسن قدسی پور رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر  در مراسم بزرگداشت سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و تکریم خانواده معزز ۹۰ شهید دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: خلوص نیت شهیدسلیمانی از همه بارزتر بود و هست؛ شجاعت ایشان زبانزد بود  زیرا در هر نقطه ای که احساس خطر می شد ایشان حضور پیدا می کرد.
وی افزود: در حوالی عراق و کربلا کودکان و نوجوانان عرب، اسم شهید سلیمانی را در کوچه ها زمزمه می کردند؛ ببینید که عظمت این فرد به کجا رسیده که کودک و جوان عراقی اسم قاسم سلیمانی را در جبهه های نبرد یاد می کنند. ببینید ایشان چه سنگر، استحکام و قدرتی برای جبهه حق ایجاد کرده است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: اگر این چنین شدیم به سعادت رسیدیم و تجارت خوبی ازعمر کردیم و سرمایه  ای برای خودمان اندوخته ایم.
دکتر قدسی پور خطاب به دانشجویان و دانشگاهیان گفت: استنباط من این است که گشایش توسعه و اقتصاد کشور از ناحیه علم و فناوری خواهد بود من به این اعتقاد دارم.
وی ادامه داد: من این موضوع را به دبیر شورایعالی عالی انقلاب فرهنگی هم عرض کردم که خوشبختانه فضای علم و توسعه  فناوری برای ایرانیان آنقدر بر فراز این اسمان خوب می چرخد و درخشش می کند که به احتمال قوی پیش بینی می کنم که از این ناحیه کشور را به درجات عالی رشد، توسعه و تعالی خواهیم رساند. بارقه هایی از این رشد نمایان شده است.
وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین خروجی های علم و فناوری قدرت است؛ آن کشوری که فناوری برتر دارد قدرت بیشتری دارد؛ سلاح، انرژی اتمی، پزشکی، ارتباطات و... همه زمینه های فناورانه ای هستند که باعث می شود کشور به فناوری درجه عالی تر و بالاتر دست پیدا کند.  
دکتر قدسی پور خاطر نشان کرد: حتی ابرقدرت ها نشانه قدرت خودشان را با به رخ کشیدن توانایی های فناورانه نشان میدهند.
وی ادامه داد: خوشبختانه این شرکتهای دانش بنیان می درخشند؛ اینها کم کم به قدرت و عظمت با شکوهی تبدیل  خواهند شد.
وی با بیان اینکه فناوری باعث ایجاد قدرت، ثروت، فرهنگ می شود، گفت: علم باید به ثروت تبدیل شود همچنین علم باید در زندگی مردم بروز و ظهور پیدا کند ؛ باید بتواند سهولت و  روانی برای مردم ایجاد کند که قطعا بعد از اینکه آن درجه عالی را طی کرد و مردمی تر شد و به  لحاظ اقتصادی مطرح می شود و  بازارهای اقتصادی را  به خود اختصاص می دهد.
به گفته دکتر قدسی پور، قطعا بعد از قدرت و ثروت علم در توسعه فرهنگی تاثیر گذار است. دستاوردهای دانشجویان و دانشگاهیان منجر به توسعه فرهنگی و معنویت، رشد و شکوفایی، ادب، تعامل، فرهنگ، تعامل  و ...خواهد شد.
وی ادامه داد: به صورت کلی از اهداف اسلام و قران توسعه علم است؛ یک ساعت در محضر علم بنشینیم از هفتاد سال عبادت برتر است.
دکتر قدسی پور تاکید کرد: امیدوارم  افرادی که در دانشگاه ها مشغول هستند این اهداف را به خوبی عملیاتی کنند؛ قطعا این گونه است که بارقه های امید، توسعه و پیشرفت منتظر این کشور و مردم است.
به گفته دکتر قدسی پور، باید مجموعه فرهنگی و اقتصادی جامعه ایران را باید با خواست خودش تعبیر کرد. امیدواریم  هر چه سریعتر به سرمنزل مقصود برسیم و به فرموده امام  راحل این حکومت را تحویل امام زمان بدهیم.

 
نماینده مجلس شورای اسلامی؛
اکثر شهدا در دانشگاههای برتر همچون این دانشگاه تحصیل کردند

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اکثر شهدا در دانشگاههای برتر همچون این دانشگاه تحصیل کردند.
دکتر اقبال شاکری نماینده مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: با بسیاری از شهدا وارد دانشگاه شدیم و با برخی از آنها به موازات قبل از انقلاب حضور داشتیم.
وی گفت: تعدادی از این شهدا بعد از انقلاب به دانشگاه وارد شدند(خصوصا از ۱۳۶۲) گل سر سبد نیروهای فرهیخته، باهوش و دانشمند کشور بودند که در یک مبارزه نفس گیر در بهترین دانشگاههای کشور قبول شدند.
به گفته دکتر شاکری، خاطرات این شهیدان که با آنها در جبهه یا جهاددانشگاهی فعالیت میکردیم در ذهن و یاد من باقیمانده است.
وی گفت: اکثر شهدا در دانشگاههای برتر همچون این دانشگاه تحصیل کردند.
وی با بیان اینکه بیشتر شهدا، راه را باز کردند  و این بزرگواران وجود داشتند که اکنون ما مشغول خدمت گذاری هستیم، گفت: همین شهدا رفتند که ما میتوانیم راحت نفس  بکشیم و در دنیا سرافرازی کنیم.
وی تاکید کرد: خداوند متعال کاری می کند  که شهادت حاج قاسم از خود حاج قاسم موثر تر است. امریکا فکر میکرد با حذف فیزیکی حاج قاسم و فرزندان بزرگ این کشور ، ایران را به نابودی می کشاند.
دکتر شاکری خطاب به خانواده شهدا گفت: ما هر چقدر تلاش کنیم نمی توانیم دین مان را به این شهدا ادا کنیم؛ هر چه داریم برای فرزندان شهداست.مطمئن باشید تمام اعضای  هیات رئیسه همین مسیر را می روند. این مسیر قدرتمند راهش را ادامه میدهد  و ما خاک پای شما هستیم .
دکتر شاکری با بیان اینکه اکنون دانشجویان دکتری دستاوردهای خود را به شهدای شما هدیه می دهند، گفت: از صمیم قلب حضور شما را گرامی میداریم؛ این راه ادامه دارد. این برکتی است که شما با فرزندان خود به کشور هدیه کردید.
دکتر شاکری تاکید کرد: امیدوارم خداوند به دانشجویان این قدرت را بدهد که این مسیر را با توان بیشتر و دستاوردهای بهتر طی کنند.

عکس‌ها را در ادامه ملاحظه نمائید: ...