توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ زخم پوش نوین آنتی باکتریال با گیاه آویشن ساخته شد

 | تاریخ ارسال: 1401/10/27 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت زخم پوش نوین آنتی باکتریال با قابلیت رهایش عصاره گیاه آویشن شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آذین رشیدی احمدی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح«طراحی و ساخت زخم پوش نوین آنتی باکتریال با قابلیت رهایش عصاره گیاه آویشن» گفت: در سالهای اخیر پانسمان و زخم پوش های متعددی برای درمان زخم های ناشی از جراحات معرفی شده اند اما زخم پوشی که بتواند عملکرد ویژه ای در درمان زخم داشته باشد و به بهبود هرچه سریعتر و بهتر زخم بیماران کمک کند هنوز مورد توجه محققین و پژوهشگران سراسر دنیا است.
وی گفت: از سوی دیگر تامین مواد صنعتی مورد استفاده در ساخت زخم پوش جهت تولید آن در کشور تبدیل به معضلی جدی شده است؛ بنابراین، نیاز رو به افزایش کشور پیرامون زخم‌پوش‌های موثر در درمان انواع جراحات ما را بر آن ساخت تا به ساخت زخم ‌پوشی تهیه شده از پلیمرهای طبیعی و  عصاره گیاه آویشن با قابلیت تسریع روند درمان زخم بیاندیشیم.
وی گفت: یکی از اهداف ساخت زخم پوش کامپوزیتی نوین، بی نیاز کردن کشور از واردات زخم پوش های خارجی است که متاسفانه به دلیل تحریم ها و افزایش نرخ ارز، ورود این محصولات به داخل کشور با مشکل مواجه شده است.
رشیدی خاطر نشان کرد: اما در این طرح با بومی ساختن دانش ساخت چنین محصولاتی در داخل کشور عملا کشور از نیاز به واردات چنین محصولاتی بی نیاز شده و زخم پوش به راحتی در دسترس بیماران قرار میگیرد.
وی اضافه کرد: همچنین با توجه به اینکه مواد موثره‌ی استخراج شده از گیاه آویشن به عنوان جز اصلی این پژوهش در نظر گرفته شده است و کشور ایران در زمینه ی کشت این گیاه سرآمد است، امکان صادرات این محصول نیز وجود دارد.  
به گفته این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پژوهش صورت گرفته و زخم پوش ساخته شده در صنعت مهندسی پزشکی و حوزه درمان زخم قابل استفاده است.
وی با اشاره به ویژگی های طرح گفت: زیست سازگار (عدم ایجاد سمیت سلولی)، ترمیم کامل زخم در مدت زمان ۲۱ روز (با توجه به تست‌های حیوانی و بافت‌شناسی انجام شده)، حفظ رطوبت لازم برای زخم، رهایش کنترل شده و پیوسته ی عامل آنتی باکتریال و ضدالتهاب (عصاره آویشن) جهت تسریع روند بهبود زخم از ویژگی های طرح محسوب می شود.
رشیدی عنوان کرد: زخم پوش ساخته شده نمونه خارجی نداشته و از فرمولاسیون نوینی بر گرفته از خواص دارویی گیاه آویشن ساخته شده که در تسریع بهبود زخم بسیار موثر است.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزیت های رقابتی طرح  گفت: کیفیت بالای محصول، قیمت تمام شده مناسب با توجه به مواد اولیه ی مورد استفاده، داشتن دانش فنی بومی و عدم تاثیری پذیری عوامل خارجی همچون تحریم ها بر فرایند ساخت محصول از مزیتهای رقابتی طرح به شمار می رود.
وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: این زخم پوش نوین در درمان زخم های ناشی از جراحات و همچنین زخم های سوختگی قابلیت استفاده دارد.
گفتنی است:دکتر سعید صابر سمندری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر استاد راهنمای پروژه و مهندس کاووس رزمجوئی از همکاران طرح بوده اند.
این پروژه در  آزمایشگاه تحقیقاتی مواد مرکب (CRLab) پژوهشکده فناورهای نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر به انجام رسیده است.