جشنواره هفته سلامت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1402/3/1 | 

جشنواره هفته سلامت، خوابگاه، جمعیت به همت  مرکز سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE)دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
به گزارش روابط  عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتر حمید کشوری رئیس مرکز سلامت ، ایمنی و محیط  زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلام این خبر افزود: مرکز سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) این دانشگاه به عنوان دبیرخانه منطقه یک مراکز بهداشت و درمان دانشگاه های وزارت عتف، در راستای پیاده سازی و اجرای برنامه های تدوین شده دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان به مناسبت بزرگداشت هفته ملی سلامت، هفته خوابگاه و هفته ملی جمعیت، نمایشگاه سه روزه ای را برگزار کرد.
رئیس مرکز سلامت ، ایمنی و محیط  زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: برگزاری پویش دانشگاهی جمع آوری فیلتر سیگار توسط کانون همیاران دانشجویی با هدف ترویج فرهنگ آگاهی عمومی درباره مضرات سیگار برای انسان و محیط زیست ، برگزاری مسابقه تهیه سالاد به منظور تاکید بر اهمیت مصرف میوه و سبزیجات در وعده های غذایی روزانه با محورهای رعایت بهداشت، کمترین دور ریز و بهترین تزئین ،عضوگیری و معرفی کانون همیاران سلامت دانشجویی با هدف ترویج کار تیمی و مشارکت دانشجویان جهت تحقق شعار سلامت برای همه، از فعالیت های انجام شده در هفته سلامت است .
وی  اجرای مانورهای عملیاتی و آموزشی شامل احیای قلبی و ریوی، مدیریت بحران و ... توسط ستاد مدیریت بحران شهرداری منطقه ۶ تهران و آموزش آتش نشانی و اجرای مانور در محوطه دانشگاه را از دیگر اقدامات انجام شده در هفته سلامت عنوان کرد.
دکتر کشوری افزود: ارائه مشاوره رایگان تغذیه و مامایی در زمینه های ( سلامتی و زیبایی با اصلاح عادات غذایی، تغذیه در بیماریها (فشار خون، کبد چرب، بیماریهای قلبی، دیابت و ...)، تغذیه در زمان امتحانات، اصلاح نیازهای غذایی افراد سالمند، آموزش تفکیک پسماند و بازیافت نیز در این هفته انجام شد.
رئیس مرکز سلامت ، ایمنی و محیط  زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تعیین ناهنجاری های اسکلتی – عضلانی با اسکن کف پا بصورت رایگان  اشاره کرد و گفت : ویزیت و مشاوره رایگان پزشک، اندازه گیری قند و فشار خون و آموزش نحوه پانسمان زخم ها ،  مشاوره و انجام تست رایگان HIV،مشاوره بینایی سنجی و ارائه عینک ، مکمل یاری قرص آهن به دانشجویان و برگزاری وبینار آموزشی سلامت مردان نیز به همت مرکز سلامت ، ایمنی و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شد.
وی همچنین با اشاره به برنامه انتخاب اتاق نمونه بهداشتی با هدف ارتقای سلامت دانشجویان خوابگاهی و ارتقای وضعیت بهداشتی دانشجویان و شاخص های بهداشتی خوابگاه ها، حساس سازی دانشجویان در خصوص اهمیت و جایگاه بهداشت گفت :  همکاری همیاران سلامت جسم دانشجویی و تبیین نقش آنان در خوابگاه ها نقش به سزایی در سلامت دانشجویان دارد.
رئیس مرکز طبق اعلام مرکز سلامت، ایمنی و محیط زیست  دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تکمیل فرم های خوداظهاری دانشجویان خوابگاهی اشاره کرد و گفت :  ارزیابی اولیه توسط همیار سلامت جسم (رابط بهداشت خوابگاه) و سپس ارزیابی ثانویه توسط کارشناس مرکز HSE انجام شد و  بر این اساس شاخص هایی همچون ، رعایت نظم و ترتیب در اتاق ، جلوگیری از جلب حشرات و جوندگان موذی به داخل اتاق ها ، رعایت بهداشت فردی ، نگهداری صحیح مواد غذایی ، جلوگیری از تکثیر عوامل بیماری زا و حساسیت زا، رعایت نکات ایمنی و بهداشت محیط ، مورد بررسی قرار گرفت .
وی افزود : پس از بررسی موارد و در نهایت ۶ اتاق به عنوان اتاق برتر ۸ اتاق نمونه و ۲ اتاق قابل تقدیر، معرفی و از طرف معاونت فرهنگی و دانشجویی جوایز ارزنده به آنان اعطا شد.
دکتر کشوری در پایان گفت : این نمایشگاه بر پایه شعار سازمان جهانی بهداشت، تحت عنوان "سلامت برای همه"  با حمایت ادارات زیر مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه (امور دانشجویی، اداره امور خوابگاه ها، اداره تغذیه و ...) ، کانون همیاران سلامت دانشجویی دانشگاه، مرکز بهداشت شمالغرب تهران و ناحیه یک منطقه ۶ شهرداری تهران برنامه ریزی و برپا شد.