حذف رنگ از پساب صنعتی توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1402/3/27 | 
 


محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند بااستفاده از دو تکنولوژی، رنگ را از پساب صنعتی حذف کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیرحسین کریمی رهنما فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «اصلاح الکترود به منظور بررسی کاربرد همزمان فرایندهای یون زدایی خازنی و اکسیداسیون با UV به منظور نمک زدایی و تصفیه پساب شور» گفت: نتایج این پژوهش در صنایعی که نمک و ماده آلی توامان با هم در پساب هستند قابل استفاده است.
وی با بیان اینکه صنایعی مانند نساجی، داروسازی، پتروشیمی و صنایع نفتی  می توانند از نتیجه این پروژه بهره ببرند، گفت: قر ن ۲۱ بحران های متفاوتی همچون سیل، زلزله، جنگ و کرونا را به خود دیده است. اما یک بحرانی که از قبل وجود داشته و هنوز هم پابرجاست بحران کمبود آب سالم است.
وی با بیان اینکه یکی از منابع آب ناسالم فاضلاب‌ها هستند، افزود: فاضلاب‌ها به سه دسته‌ی شهری، کشاورزی و صنعتی تقسیم بندی می‌شوند. در بین فاضلاب‌های صنعتی، فاضلاب صنایع نساجی دارای سمیت بسیار زیادی هستند.
وی گفت: این فاضلاب‌ها به دلیل اینکه دارای مواد رنگزا، سمی و نمک‌های متفاوتی هستند عموما توسط روش‌های زیستی که برای فاضلاب‌های شهری بکار میروند قابل تصفیه نیستند لذا در این پروژه از دو تکنولوژی پیشرفته بنام های اکسیداسیون پیشرفته و یون زدایی خازنی به منظور حذف نمک و رنگ بهره بردیم.
وی با تاکید بر اینکه این طرح اجرایی شده و در حال تلاش برای اجرا در سطح نیمه صنعتی هستیم، خاطر نشان کرد: از ویژگی های طرح استفاده از دو تکنولوژی جدید به صورت همزمان بوده ضمن اینکه می توانیم به واسطه اجرای پروژه، رنگ را کلا از پساب حذف کنیم و همچنین ظرفیت جذب نمک را افزایش دهیم.
وی ادامه داد: ما در این پژوهش اقدام به حذف نمک و حذف رنگ از یک پساب سنتزی کردیم که با استفاده از یک روش ترکیبی بیشترین جذب نمک و حذف رنگ را داشته باشیم سپس در ادامه یک سامانه  آزمایشگاهی طراحی کردیم که بتوانیم از تکنولوژی های یون زدایی خازنی و اکسیداسیون پیشرفته به صورت همزمان بهره ببریم.
به گفته وی، در آخر هم آزمایش های نمک زدایی و حذف رنگ را انجام دادیم. ما در بهینه حالت توانستیم رنگ پساب را بعد از ۹۰ دقیقه به طور کامل حذف کنیم.
گفتنی است، اساتید راهنمای این پروژه دکتر مهرداد مظفریان، دکتر بهرام دبیر اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند. همچنین در این پروژه دکتر نیما اسماعیلیان عمروآبادی دانشجوی پسادکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحت عنوان استاد مشاور ما را یاری نمودند.

مطالب مشابه