بخش تحقیق و توسعه شرکت بوشهر ساروج در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی می شود

 | تاریخ ارسال: 1398/5/20 | 

بخش تحقیقات و توسعه شرکت بوشهر ساروج در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی  می شود .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، قرارداد مهندسی معکوس در خصوص پژوهش، طراحی و ساخت جک هیدرولیک غلتک آسیای مواد میان شرکت بین المللی ساروج بوشهر و دانشگاه صنعتی امیرکبیر امضا شد.
دکتر هانی دیزبند مدیرعامل شرکت بوشهر ساروج در این مراسم گفت: من فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستم و این دانشگاه همواره به دنبال توسعه ارتباط خود با صنعت بوده است.
وی افزود: بخش تحقیق و توسعه بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا در خارج از محیط این شرکت ها قرار دارد و شرکت سیمان کنگان نیز علاقه دارد بخش تحقیق و توسعه خود را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی کند.
مدیرعامل شرکت بوشهر ساروج با بیان انیکه درحال حاضر ۷۳ کارخانه سیمان در کشور وجود دارد، گفت: سیمان کنگان بزرگترین ظرفیت تولید سیمان کشور را به خود اختصاص داده است.
دکتر دیزبند خاطرنشان کرد: در کشور در مجموع ۱۰ میلیون تن صادرات سیمان داریم که ۳۰ درصد سهم صادرات سیمان مربط به شرکت سیمان کنگان بوده است.
وی عنوان کرد: در مجموع شرکت سیمان کنگان ۱.۵ درصد از سهم صادرات کل دنیا را به خود اختصاص داده است.
مدیرعامل شرکت بوشهر ساروج تاکید کرد: شرکت سیمان کنگان در خط تولید خود یک قطعه جک دارد که برنامه داریم پروژه ساخت این قطعه را به محققان و پژوهشگران داخلی اختصاص دهیم.
دکتر دیزبند خاطرنشان کرد: باتوجه به نامگذاری امسال به عنوان رونق تولید سعی کردیم اولین همایش مهندسی معکوس را برگزار کنیم که در این همایش علاوه بر صنعتگران، اساتید و دانشجویان نیز حضور داشتند.
دکتر سید محمدحسین میرباقری عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این مراسم گفت: صحبت های فنی با شرکت سیمان کنگان داشتم و قرار است در حوزه مهندسی معکوس برای ساخت یک جک مورد نیاز در این کارخانه فعالیت کنیم.
وی عنوان کرد: در بحث قطعاتی که به واسطه مهندسی معکوس ساخته می شود یکسری از قطعات در خط تولید سیمان بسیار اصلی است .
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی خاطرنشان کرد: یکی از قطعات بزرگی که در شرکت سیمان کنگان بسیار مورد استفاده است، یک جک است که طبق بررسی های صورت گرفته محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر می توانند این قطعه مورد نیاز را تولید کنند.
دکتر میرباقری اظهار داشت: این جک اهمیت بسیار بالایی در خط تولید شرکت سیمان کنگان دارد.

***********

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبرداد:
ساخت پلیمرهای زیستی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر/استفاده در بیمارستان ها

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ساخت پلیمرهای زیستی در دانشکده مهندسی پزشکی این دانشگاه خبرداد و گفت: برخی از این پلیمرها برای اولین بار در کشور تولید شده و در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حسین حسینی تودشکی در مراسم تفاهم نامه ایجاد بخش تحقیق و توسعه شرکت بوشهر ساروج گفت: از سال گذشته هدفگذاری جدیدی برای دانشگاه در راستای تاثیرگذاری اجتماعی و صنعتی انجام دادیم که برای تحقق این مسیر برنامه و اهداف خاصی تعریف و اجرا شده است.
وی عنوان کرد: برای رسیدن به شاخص های دانشگاه های نسل سوم و جدید که در آنها هدایت برون دادهای دانشگاه در راستای نیازمندی های جامعه صورت می گیرد از حدود ۴ سال پیش حمایت از شرکت های دانش بنیان، استارت آپ ها، فعالیت های کارآفرینی و تدوین پایان نامه ها براساس نیازهای صنعت در این دانشگاه قدم های جدیدی برداشته شده است.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: حدود ۴ سال پیش تعداد کمتر از ۲۰ واحد فناور در این دانشگاه فعالیت داشتند اما امروز تعداد شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور این دانشگاه به بیش  از ۱۵۰ واحد رسیده است که اساتید و دانشجویان در این شرکت ها مشغول فعالیت و راهبری هستند.
حسینی تودشکی اظهار داشت: شرکت های بزرگ رویشی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه های دارو سازی، صنایع پزشکی، برق و الکترونیک، فناوری اطلاعات، محیط زیست، انرژی، نفت و فناوری های مالی مشغول به فعالیت هستند و به محصول دست یافته اند.
وی گفت: رسالت ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر حمایت از این شرکت ها است و امیدواریم در سال های آینده این شرکت های بزرگ در روند اقتصادی دانشگاه نیز موثر باشند.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: از سال گذشته در زمینه استقرار بخش تحقیق و توسعه شرکت های مختلف در دانشگاه فعالیت هایی را آغاز کردیم که اکنون برخی از شرکت ها مستقر و برخی نیز درحال آماده سازی شرایط هستند.
حسینی تودشکی تاکید کرد: براین اساس فضای لازم به این شرکت ها در دانشکده ها و برج فناوری اختصاص یافته که اساتید و دانشجویان نیز در این بخش ها فعال هستند.
وی عنوان کرد: با تاسیس بخش تحقیق و توسعه شرکت ها در این دانشگاه علاوه بر تامین نیازهای این شرکت ها به دنبال توسعه نوآوری و استارت آپ های رویشی برای رفع نیاز صنعت بصورت پایدار هستیم.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در این راستا قرار است نیاز شرکت سیمان کنگان برای ساخت یک جک هیدرولیک که از جمله نیازهای گلوگاهی می باشد در دانشگاه تامین شود.
دکتر حسینی تودشکی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با شرکت مترو تهران نیز قرارداد منعقد کرده تا قطعات و نیازهای مترو بازطراحی و ساخته شوند.
وی عنوان کرد: در صنعت خودرو نیز کارهای متعددی انجام شده و در این راستا در دانشکده مهندسی پلیمر مکمل های پلیمری برای ساخت قطعات در صنعت خودرو سازی درحال تولید است.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: دانشکده نساجی این دانشکده نیز در ساخت پارچه های ایربگ خودرو بسیار موفق عمل کرده، فرایند تجاری سازی تکمیل شده و در حال تولید می باشد.
دکتر حسینی تودشکی خاطرنشان کرد: فارغ اتحصیلان و اساتید دانشکده مهندسی پزشکی این دانشگاه نیز زخم پوشهای از جنس پلیمر های زیستی تولید کردند که برخی از آنها برای اولین بار در کشور تولید شده و در حال حاضر در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند.
وی تاکید کرد: امیداوریم در سال های آتی با تجاری سازی بروندادهای علمی و رونق استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، دانشگاه بتواند تاثیر فراتری در جامعه و صنعت داشته باشد.