سخنرانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر در «قبرس»

 | تاریخ ارسال: 1398/5/27 | 
شیوا شیرانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر در « نشست بررسی علمی باریکه خط  « BEATS» در قبرس سخنرانی کرد.

کارگاه بین المللی «بررسی علمی باریکه‌خط BEATS» در شهر نیکوزیا در قبرس با شرکت پژوهشگرانی از کشورهای عضو «سزامی» و با همراهی مقامات سیاسی، دانشگاهی و صاحبان صنایع برگزار شد که در این نشست شیوا شیرانی دانش آموخته رشته مهندسی هسته ای گرایش کاربرد پرتوها از دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز به عنوان مدعو و به نمایندگی از ایران به سخنرانی پرداخت.

شیوا شیرانی، نماینده کشور ایران در این کارگاه، در سخنرانی خود با عنوان « Characterization of Core Samples from Oil Formations» به توضیح شیوه‌ای کارآمد برای استفاده از توموگرافی سنکروترونی در بررسی مغزه‌های مخازن نفت و گاز به عنوان زمینه‌ی مهم کاربرد این تکنیک آزمایشگاهی برای بهبود کاوش‌های نفتی در کشورهای نفت‌خیز منطقه پرداخت و همچنین طرح پژوهشی خود خود با عنوان « Micro-Tomography Investigation on Indigenous Core Samples from Different Oil Field Formations in Iran » را که  در باریکه‌خط ID۱۹ در آزمایشگاه سنکروترونی ESRF فرانسه به انجام رسانده بود، ارائه کرد.

در این کارگاه دو روزه کاربری‌های گوناگون توموگرافی با قدرت تفکیک بالا با استفاده از تابش سنکروترونی (high-resolution synchrotron radiation tomography) مورد بررسی قرار گرفت.

خاطرنشان می شود، باریکه خط BEATS یکی از هفت باریکه‌خط آزمایشگاه سنکروترونی سزامی  در کشور « اُردن» است که قرار است در فاز نخست، ساخت این چشمه‌ نور با حمایت مالی اروپا ساخته شود.

طرح ساخت آزمایشگاه سزامی (SESAME)، پروژه‌ای مشترک با همکاری هشت کشور خاورمیانه از جمله ایران است.

گفتنی است، طرح سزامی (مرکز تابش سنکروترون برای تحقیقات و علوم کاربردی در خاورمیانه) مربوط به بهره‌برداری از یک دستگاه سنکروترون در منطقه است.