معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خبرداد: راه اندازی پیشخوان دانشجویی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1399/9/22 | 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از راه اندازی پیشخوان دانشجویی به عنوان میزخدمت فراگیر خبرداد و گفت: این پیشخوان برای تمامی ادارات معاونت فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه استفاده می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سیاوش خرسندی در مراسم تقدیر از فعالان فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: پیشخوان دانشجویی این دانشگاه راه اندازی شد که این پشخوان برای تمامی ادارات معاونت های فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه راه اندازی شده است.
وی افزود: البته این پیشخوان می تواند از سوی دیگر معاونت های این دانشگاه نیز مورد استفاده قرار گیرد.
معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: دانشجویان از طریق این پیشخوان می توانند تمامی درخواست های خود را به صورت الکترونیکی ارسال و حداکثر طی دو روز کاری پاسخ درخواست ها داده می شود.
دکتر خرسندی اظهار داشت: باشگاه امیرکبیر نیز به عنوان یک مرجع اصلی بستر اطلاع رسانی راه اندازی می شود.
وی اضافه کرد: یکی از ضعف ها در اجرای برنامه جامع فرهنگی دانشگاه عدم اطلاع رسانی جامع و کامل بود که با راه اندازی باشگاه امیرکبیر اطلاع رسانی درخصوص خدمات دانشجویی، رویدادها، برنامه های علمی و اجتماعی، فرهنگی و سیاسی یکپارچه خواهد شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در این باشگاه ارتباط دو سویه است و افکار سنجی و نظرسنجی از دانشجویان خواهیم داشت.
دکتر خرسندی ادامه داد: خانواده ها نیز می توانند عضو این باشگاه باشند تا از این طریق از اطلاعات و برنامه های دانشگاه مطلع شوند.
وی با اشاره به روز دانشجو گفت: طی یک سال گذشته جلسات مختلفی با تشکل های دانشجویی، کانون ها و گروه های دانشگاه داشتیم و در این جلسات سعی کردیم درخصوص مباحث مختلف آسیب شناسی و چاره اندیشی کنیم.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: به اعتقاد من حرکت های دانشجویی، فعالیت دانشجویی و جنش دانشجویی اکنون در یک نقطعه عطفی قرار گرفته است که باید انتخاب کند و اگر درست انتخاب و عمل کند منشا شکوفایی خواهد شد.
دکتر خرسندی اضافه کرد: جنبش دانشجویی نباید بر موج حوادث سوار شود بلکه باید در عمق حرکت کند تا از این طریق وارد تحقیق، آسیب شناسی، چاره اندایشی و ارائه راهکار شود.
محمد امین بنایی رئیس اداره فعالیت های اجتماعی معاونت فرهنگی وزارت علوم نیز در این مراسم گفت:  در روز ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ بذری با خون سه شهید گرانقدر دانشجو آبیاری شد که امروز آن بذر تبدیل به درخت تنومندی شده است که شاخ و برگ های آن در کشور گسترده شده است.
وی افزود: اگر امروز سخن از پیشرفت های علمی کشور می کنیم و اگر بر رشد علمی و فناوری کشور و دستیابی به دانش های نوین به خود می بالیم ثمره و تلاش دانشجویان و دانشگاهیان در طی این سال ها علی رغم تمامی سختی ها و دشواری ها است.
رئیس اداره فعالیت های اجتماعی معاونت فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه دانشگاه باید در عرصه های اجتماعی جامعه نیز نقش آفرینی کند، گفت: دانشگاه ها نیاز است باتوجه به مرجعیت دانشگاه ها درعرصه خدمات اجتماعی و ارتقا و اعتلای حیات اجتماعی جامعه نیز نقش آفرین باشند.
وی ادامه داد: طی چند ماه گذشته ۱۱۸ هزار دانشجو فعال کانونی ما در عرصه کمک به بیماری کرونا سهیم بودند و در این مدت بیش از هزار فعالیت و دستاورد داشتند.
رئیس اداره فعالیت های اجتماعی معاونت فرهنگی وزارت علوم اظهار داشت: از سال گذشته طرح کمند بمنظور مهارت افزایی بانوان دانشجو تدوین شده است که برای اجرای آن  با صندوق کارآفرینی امید ریاست جمهوری نیز صحبت شده است تا نفرات برگزیده این رویداد از تسهیلات این صندوق برای توسعه ایده کسب و کارهای خود استفاده کنند.
بنایی عنوان کرد: برنامه داریم در سال جاری این طرح را همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار کنیم که به زودی نیز اعتبار این طرح ابلاغ خواهد شد.
مهندس سید جواد طباطبایی مدیر امور فرهنگی واجتماعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این مراسم گفت: این دانشگاه نقش موثری بر پیروزی انقلاب اسلامی داشته است و در زمان جنگ تحمیلی نیز ۹۰ شهید تقدیم کشور کرده است.
وی تاکید کرد: یکی از وظایف مدیریت فرهنگی ایجاد بستری که دانشجویان با هر سلیقه و گرایشی بتوانند در دانشگاه فعالیت کنند که این اتفاق صورت گرفته و اکنون بیش از ۷۶ گروه در دانشگاه مشغول به فعالیت هستند.
مدیر امور فرهنگی واجتماعی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشگاه دارای ۶ تشکل دانشجویی، ۱۶ دفتر بسیج دانشجویی در دانشکده های مخلتف، ۲۲ انجمن علمی، ۱۸ کانون فرهنگی هنری و اجتماعی، ۱۵ شورای صنفی، یک هیات رهروان دانشجویی، گروه های جهادی روح الله و الصابقون و ۲۳۰ نشریه است.
طباطبایی اظهار داشت: این دانشگاه طی ماه های گذشته و با شیوع بیماری کرونا ۲۸ محصول شرکت های دانش بنیان در حوزه مقابله با کرونا از ساخت کیت آزمایشگاهی تا مایعات ضد عفونی تقدیم جامعه کرده است.

 
فعالان فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تقدیر شدند

مراسم تقدیر از فعالان فرهنگی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور دکتر خرسندی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، دکتر محمد امین بنایی رئیس اداره فعالیت های اجتماعی معاونت فرهنگی وزارت علوم و سید جواد طباطبایی مدیر امور فرهنگی واجتماعی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه برگزار شد.
در این مراسم از سیدحمیدرضا مجتبوی مدیرمسئول نشریه ناد انجمن اسلامی دانشجویان، میثم غضنفری مدیر مسئول نشریه آنک، کوروش روحی مدیر مسئول نشریه پویش شورای صنفی دانشکده مهندسی کامپیوتر و علی اردستانی مدیر مسئول نشریه تاظهور کانون انتظار تقدیر شد.
همچنین در این مراسم از پوریا شیخی دبیر کانون نجوم، علی بزرگ خو سردبیر نشریه ناد انجمن اسلامی دانشجویان، میثم غضنفری سردبیر نشریه آنک، اشکان میرزاحسینی سردبیر نشریه پویش شورای صنفی دانشکده مهندسی کامپیوتر، علی محبتی آرانی سردبیر نشریه افق انجمن علمی دانشکده مهندسی مکانیک، پگاه صراف سردبیر نشریه تاظهور کانون انتظار دانشگاه تقدیر شد.
در این مراسم همچنین از آرشا نامدار ایوبی رئیس بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علی نظری دبیر انجمن علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر، امیر حسین اصغریان دبیر گروه جهادی روح الله، سودا نعمانی دبیر کانون همیاران سلامت، میثم رستم نژاد دبیر هیات رهروان شهدا و آیلار اسلامی ساعد برگزیده مسابقات قرآنی دانشجویی تقدیر شد.