هم‌اندیشی در راستای توسعه و بهره‌وری از ظرفیت‌های فناوری بلاک چین و رمز ارزها

 | تاریخ ارسال: 1400/4/10 | 

 نشست اساتید و خبرگان صنعت رمزارز باعنوان "فرصت­‌ها، چالش­‌ها و روندهای جهانی تجاری­ سازی و کاربست فناوری­‌های نوظهور" در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در این نشست تخصصی که اساتید و روسای دانشکده‌­های "علوم ریاضی و کامپیوتر"، "مهندسی برق"، "مهندسی کامپیوتر" و "مدیریت، علم و فناوری" حضور داشتند، مدیر عامل گروه سرمایه­‌گذاری ارنیکا به تشریح دستاوردهای انجام شده در کشور با کمک نخبگان و جوانان متخصص پرداخت. مدیر عامل گروه سرمایه گذاری ارنیکا ضمن معرفی هلدینگ ارنیکا و شرکت های زیر مجموعه آن با توجه به محتوای جلسه، به فعالیت‌­های شرکت دانش­بنیان توفاد (به عنوان یکی از شرکت­های زیرمجموعه هلدینگ) اشاره کرد و ضمن معرفی پلتفرم تبادل رمزارز اکسکوینو تشریح نمود که اقدامات این شرکت در سال ۱۳۹۶ با پلتفرم "اکسکوینو" و درگاه "بیت­راه" آغاز شد و در سال ۱۳۹۸ موفق به اخذ مدرک دانش­بنیانی در حوزه رمزارزها به خاطر فعالیت‌های زیر ساختی در حوزه فناوری­‌های بلاک چین، نودها وکیف پول رمز ارز با رعایت پروتکل‌های مالی مبتنی گردید. مدیرعامل هلدینگ مذکور تاکید کرد که مجموعه شرکت‌­های وابسته به این هلدینگ از جوانان و نخبگان خلاق در اعتلای صنعت رمزارزها و بلاک چین حمایت می­نماید.
همچنین در این نشست امید طهرانی، معاون اجرایی هلدینگ ارنیکا با اشاره به یکی از اصلی­ترین چالش­‌های حوزه فناوری بلاک­چین و رمزارز که نبود نیروی متخصص است، گفت: یکی از دشوار‌ترین کارها در صنعت بلاک چین و رمز ارز جذب نیروی انسانی فنی ماهر است. در این نشست سید محمد میر ابوالقاسمی، معاون فناوری هلدینگ ارنیکا با اشاره به امنیت بالای پلتفرم تبادل رمز ارز اکسکوینو و بیت راه به تشریح اقدامات امنیتی صورت گرفته در شرکت توفاد به عنوان یک شرکت دانش بنیان در زمینه بلاک­چین و صنعت رمزارز پرداخت و اظهار داشت: در شرکت توفاد چندین تیم به منظور افزایش امنیت ایجاد شده که یکی از این موارد در زمینه کشف تقلب فعالیت دارد. وی اظهار داشت: به طور کلی سیستم کشف تقلب در شرکت توفاد دارای دوبخش قبل از انجام و بعد از انجام تراکنش است؛ در صورتی که بیشتر سیستم­‌های کشف تقلب در کشور عموما بعد از انجام تراکنش­‌ها است.
میر ابوالقاسمی با اشاره به تشکیل تیم تحقیق­ و­ توسعه در شرکت توفاد اظهار داشت: برای تشکیل این تیم از بهترین متخصصان در حوزه مالی و بلاک­چین به منظور ارتقاء سیستم­‌های امنیتی پلتفرم‌­های اکسکوینو و توفاد بهره برده­‌ایم و از تجارب موسسه‌­های مالی بزرگ و بانک­‌ها در این بخش استفاده شده است. ضمن اینکه پوسته ظاهری فعالیت­‌های ما در حوزه رمزارز و بلاک­چین، پلتفرم اکسکوینو می باشد که همین پلتفرم هم تماما از زیرساخت­‌های فنی داخلی استفاده می­نماید و کمترین وابستگی را به سایت‌­های بین المللی دارد. ساخت کیف­پول رمز ارزها، پیاده سازی نودها که گاها تنها مورد در منطقه و بابت تسلط تیم فنی اکسکوینو به حوزه بلاک چین در رمز ارزها است.
یاشار جاودانی، مدیر فنی و توسعه نرم‌­افزار هلدینگ ارنیکا نیز در این مراسم با اشاره به فرآیند رمزنگاری اطلاعات کاربران در پلتفرم تبادل رمزارز اکسکوینو به منظور افزایش امنیت اظهار داشت: فرآیند رمزنگاری یک­طرفه اطلاعات کاربران و والتها در پلتفرم­‌های اکسکوینو و بیت­راه نشان از امنیت بالای این پلتفرم­‌ها دارد و حتی در صورت نفوذ به پلتفرم‌­های شرکت باز شخص نفوذکننده قادر به دسترسی به اطلاعات کاربران این شرکت نخواهد بود.
در این مراسم ابراهیم مقصودلو، مدیر عامل شرکت الکترونیکی و دانش بنیان کاوان تک نیز با معرفی ظرفیت­‌های دو جانبه شرکت کاوان­تک که در حوزه RTU  و ترکر اینترنت اشیاء فعالیت دارد، گفت: همکاری متقابل شرکت کاوان­تک از بستر آزمایشگاهی دانشگاه امیرکبیر و جذب نیرو از این نهاد علمی در این جلسه مورد تاکید ما قرار دارد.
در این جلسه آقای دکتر مهدی مجیدپور، عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و رئیس دفتر بازاریابی دانشگاه، ضمن برشمردن خلاءهای قانونی و سیاستی کشور در زمینه رمزارزها، لزوم سامان­دهی در حوزه حاکمیتی و برخورد هوشمندانه در جهت استفاده حداکثری از فناوری­‌های نوظهور در انجام تعاملات بین­المللی را یادآور شده و اعلام کرد که اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارای ظرفیت­‌های فراوانی جهت کمک به توسعه فناوری­‌ها از منظر علوم ریاضی، برنامه‌­نویسی و مدیریت و اقتصادی کردن فعالیت‌­ها است. همچنین وی مصادیق متعددی را در جهت تجاری­سازی و کاربردی نمودن فعالیت­‌ها عنوان کردند.
روسای دانشکده‌­های علوم ریاضی و کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر در این گردهمایی به ارائه نظرات و پیشنهادات پرداختند و از شکل­‌گیری همکاری­‌های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی استقبال کردند. جناب آقای دکتر محدث، رئیس دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر نیز با پیشنهاد تعریف پایان­‌نامه­‌های مشترک در تمام مقاطع تحصیلی و همچنین برگزاری دوره‌­های آموزشی مشترک گفت: امیدواریم همکاری فی­‌مابین دو مجموعه هر چه سریعتر آغاز شود. ضمنا آقای دکتر محدث از طراحی بسترهای قوی در زمینه الگوریتم­‌های پیشرفته مالی و کاربردی در حوزه رمزارزها و بلاک چین خبر داد و از همکاری دو جانبه استقبال کرد. ایشان خواستار سریعتر اجرایی­‌شدن پیشنهادات مطروحه بودند. 
جناب آقای دکتر زرندی، رئیس محترم دانشکده مهندسی کامپیوتر نیز ایده برگزاری مسابقات دانشجویی و اعطاء جوایز به برگزیدگان را مطرح نمودند که با استقبال گروه مدیران ارشد ارنیکا و شرکت توفاد واقع شد. همچنین جناب آقای دکتر هاشمی گلپایگانی راه‌های مفیدی را برای تربیت نیروی انسانی ماهر و جذب آنها توسط هلدینگ سرمایه‌­گذاری ارائه دادند که بسیار مورد استقبال مدیران حاضر در جلسه واقع شد.
 سایر اساتید حاضر، جناب آقایان دکتر بیرانوند، دکتر صلواتی، دکتر اکبری، دکتر صدیقی و دکتر فربه، تکرار چنین جلساتی را در جهت عملیاتی کردن ایده‌­ها و پیشنهادات خواستار شدند که به تقویت بنیه­‌های ارتباط شرکت توفاد و دانشگاه به ویژه در فناوری­‌های نوظهور خصوصا حوزه بلاک چین و رمز ارز کمک شایانی می‌­کند.  
در نهایت جناب آقای دکتر مجیدپور با جمع­بندی مباحث مطروحه و مثبت ارزیابی کردن این نشست اظهار داشتند: همکاری مشترک هلدینگ ارنیکا با دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور هم افزایی و تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه صنعت بلاک­چین و رمزارز می تواند با انجام پایان نامه‌­های مشترک، انعقاد پروژه‌­های تحقیقاتی مشترک، برگزار کلاس‌­های آموزشی، بورسیه دانشجویان از سوی هلدینگ ارنیکا و کارآموزی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در این هلدینگ اجرایی شود.