دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه برتر مسابقات ملی پایان نامه سه دقیقه‌ای را کسب کرد

 | تاریخ ارسال: 1400/8/8 | 

«آزاده قوچانی» دانش آموخته دوره دکتری رشته مهندسی پزشکی رتبه برتر پنجمین دوره مسابقات ملی پایان نامه سه دقیقه ای را کسب کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، «ارائه معیاری بیومکانیکی برای بازسازی حفره های به جا مانده پس از تخلیه تومور سلول غول آسا : تحلیل اجزای محدود و آزمون های تجربی» عنوان پایان نامه آزاده قوچانی است که در  پنجمین دوره مسابقات ملی پایان نامه سه دقیقه ای مقام نخست را کسب کرده است.
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این طرح تحقیقاتی موفق شدند با ارائه روش بیومکانیکی نوینی، خطر و احتمال شکستگی ناشی از برداشتن تومور استخوانی را قبل از عمل جراحی تعیین تا از عوارض شکستگی های بعد از عمل در بیماران مبتلا به تومور بکاهند. 
هدف این تحقیق ارائه یک معیار کمی و بیومکانیکی برای تعیین بیماران با خطر و احتمال شکستگی بالا بود تا بتوان این بیماران را قبل از عمل شناسایی کرد و اقدامات پیشگیرانه و روش مناسب بازسازی حفره به جا مانده از تخلیه تومور را برای آنها در حین عمل بکار برد. 
طرح ارائه شده یک طرح بین رشته ای مهندسی پزشکی و ارتوپدی است که با استفاده از روش های تست های برون تنی و روش اجزای محدود انجام شده است. 
خاطرنشان می شود، بخشی از نتایج این پژوهش، در مجله معتبر Scientific Reports از انتشارات Nature به چاپ رسیده است. همچنین یکی از مقالات ارائه شده حاصل از نتایج این طرح، در کنفرانس International Society Of Biomechanics (ISB/ASB ۲۰۱۹) در لیست کوتاه مقالات برتر، و کاندید دریافت جایزه David Winter Young Investigator Award از سوی انجمن بین المللی بیومکانیک شده است.
در پنجمین دوره مسابقات ملی پایان‌نامه سه‌دقیقه‌ای ۲۵۰ نفر از ۶ استان شرکت کردند که ۳۰ نفر به مرحله نیمه‌نهایی و ۶ نفر به مرحله نهایی راه یافتند.
گفتنی است، دکتر سید محمود مصباح نمینی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر که خود در در دوره های ابتدایی مسابقات جهانی پایان نامه ای سه دقیقه ای ( (Three Minute Thesis  در دانشگاه کوئینزلند استرالیا در سال ۲۰۰۸ از شرکت کنندگان بودند نیز به عنوان داور در مراحل مختلف این مسابقات کشوری حاضر بودند.