توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ دستگاه ایمن ساز هوا ساخته شد/ پاکسازی آسانسور از ویروسهای واگیر

 | تاریخ ارسال: 1400/8/30 | 
 
محققان دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاه ایمن ساز هوا شدند که فضاهای مختلفی همچون آسانسور را از ویروسهای واگیر پاکسازی می کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، جواد شریفی دانشجوی رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت دستگاه ایمن ساز هوا» گفت: ما توانستیم سیستم تهویه ای طراحی کنیم که در مدت زمان بسیار کوتاه فضا را عاری از ویروس کرونا می کند.
وی با بیان اینکه همچنین استفاده از این دستگاه تهویه ویروس های دیگر که واگیر هستند را نیز از بین می برد و فضا را پاکسازی می کند، گفت: ما در طراحی دستگاه از تحقیقات و مطالعات مختلفی که روی طول عمر ویروس SARS-CoV-۲ صورت گرفته استفاده کردیم و شبیه سازی هایی بر همین اساس انجام دادیم.
شریفی با تاکید بر اینکه این دستگاه تهویه در فضاهای کوچک کاربرد دارد، افزود: سامانه ایمن ساز هوا، جایگزین سیستم تهویه کابین آسانسور می شود. این دستگاه به صورت هوشمند، پاکسازی هوا را شروع کرده و وضعیت هوای کابین را هشدار می‌دهد.
به گفته دانش آموخته  دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دستگاه به صورت پایلوت در دانشگاه امیرکبیر نصب و راه اندازی شده و تست های لازم به عمل آمده است.
وی با اشاره به مزایای این دستگاه گفت:« هوشمند بودن دستگاه»،«بهره گیری از اینترنت اشیا»، « دارا بودن سامانه هشدار»،« مصرف انرژی پایین»،« ایمن سازی هوا در زمان بسیار کوتاه»، « وجود فناوری روز از جمله اشعه UV»،« هزینه تعمیر و نگهداری پایین» از مزیتهای این پروژه به شمار می رود.
این محقق با اشاره به کاربرد سیستم تهویه هوای ایرانی گفت: این مدل در آسانسورهای دانشگاه ها و مراکز آموزشی، بیمارستان ها، ادارات و حتی مجتمع های مسکونی کاربرد دارد.
وی در خصوص وضعیت تجاری سازی این محصول گفت: اکنون در حال مذاکره با بنیاد امیرکبیر برای عرضه به بازار هستیم. در فاز بعدی ساخت مدل های متناسب با فضاهایی مانند واگن های مترو، اتوبوس های شهری و فضاهای سرپوشیده بزرگ را در برنامه قرار داده ایم.
گفتنی است: طراحی و ساخت این دستگاه توسط هسته فناور پارس سامان فن ویستا در مرکز نوآوری دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است. مدیریت این هسته بر عهده دکتر حسین خالقی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر می باشد.