امضا تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان صنایع هوایی

 | تاریخ ارسال: 1400/9/6 | 

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان صنایع هوایی با هدف توسعه همکاری های تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی امضا شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این تفاهم نامه با محوریت انجام پروژه های تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف مهندسی هوافضا امضا شده است.
همکاری در شناسایی و رفع موانع گلوگاهی توسعه صنایع هوایی، انجام مطالعات آینده پژوهی، راهبردی و ره‌نگاشت‌های موردنیاز در صنایع هوایی، برنامه‌ریزی برای ایفای نقش فعال در اجرای سند برنامه راهبردی صنعت حمل و نقل هوایی، حمایت از ایده های نوآورانه و شرکت های دانش بنیان فعال در قالب رویدادهای همرسانی و شتابدهی از محورهای همکاری این تفاهم نامه بشمار می رود.
در این تفاهم نامه حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در موضوعات مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه مورد توجه قرار گرفته است.
مدت این تفاهم نامه ۳ سال از زمان امضاء طرفین است که در صورت توافق قابل تمدید خواهد بود.

 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد:
دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی با تعامل قوی راه حل رفع نیازهای کشور را فراهم کنند

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی لازم است با تعامل قوی راه حل های موردنیاز برای رفع نیازهای کشور را ایجاد کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید حسن قدسی پور در مراسم امضا تفاهمنامه همکاری میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان صنایع هوایی گفت: برای اینکه بتوانیم نگاه به داخل کشور داشته باشیم و از نیروی های  متخصص داخلی استفاده کنیم نیاز است این موضوع از توجه به دانشگاه ها آغاز شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در دانشگاه های کشور نیروهای متخصص خوش فکر و با استعداد بسیار زیاد است، تاکید کرد: باید دستگاه های اجرایی نیازهای خود را به دانشگاه ارائه کنند و دانشگاه ها براساس پتانسیل خود این نیازها را مرتفع کنند.
وی گفت: دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی لازم است با تعامل قوی راه حل های موردنیاز برای رفع نیازهای کشور را ایجاد کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه اکنون زیرساخت های بسیار خوبی در کشور فراهم شده است، افزود: شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و موسسات پژوهشی و دانشگاه ها زیرساخت های کشور بشمار می روند که می توانند بسیاری از نیازهای کشور را رفع کنند.

 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تاکید کرد:
توجه هدفمند و سیستماتیک به پژوهش اولویت اصلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: اولویت اصلی این دانشگاه توجه هدفمند و سیستماتیک به فعالیت های پژوهشی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سیدرضا غفاریان در مراسم امضا تفاهمنامه همکاری میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان صنایع هوایی گفت: پرداخت هدف مند و سیستماتیک به رویدادهای پژوهشی از اولویت های دانشگاه است و در این مسیر برنامه ریزی وسیعی صورت گرفته است.
وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از پتانسیل علمی و پژوهشی بسیار بالایی برخوردار است و زمانیکه ارتباط سیستماتیک میان این دانشگاه و صنایع بر قرار گردد شاهد خروجی بسیار ارزشمند و کاربردی خواهیم بود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر برنامه دارد ارتباط هدفمند با صنعت داشته باشد تا از این طریق بتواند براساس نیازهای کشور حرکت کند.
دکتر غفاریان تاکید کرد: باتوجه به پتانسیل و وجود اساتید و دانشجویان نخبه، این دانشگاه می تواند با کمک صنایع مرتبط در حوزه هوافضا فعالیت های ویژه ای انجام دهد و این امر موجب می شود تا در حوزه آموزش و پژوهش موفق تر و هدفمندتر حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید برای ارتباط با صنایع برنامه ریزی منسجم و بلند مدتی را دنبال کنند، گفت: زمانی که این برنامه ریزی صورت گیرد افق دید جوانان در هدفمند بودن پژوهشها روشن تر شده و امید بیشتری برای ماندن در کشور خواهند داشت، همچنین بخش خصوصی نیز به سمت دانشگاه ها راغب تر حرکت خواهد کرد.
دکتر خواجه فرد رئیس سازمان صنایع هوایی نیز در این مراسم گفت: اولین دانشکده هوافضای کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد بنابراین لازم است از پتانسیل این دانشگاه و دانشکده در حوزه هوافضا استفاده بایسته صورت پذیرد.
وی افزود: هوافضا صنعت راهبردی بشمار می رود که از ابتدای انقلاب این صنعت تحریم بوده بنابراین لازم است با کمک متخصصان داخلی و دانشگاه ها در این حوزه فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی کاربردی داشته باشیم.
رئیس سازمان صنایع هوایی تاکید کرد: علیرغم آنکه صنعت هوافضا در کشور تحریم بوده است اما هواپیماها درحال پرواز هستند که این امر نشان می دهد متخصصان کشور می توانند بسیاری از قطعات مورد نیاز هواپیماها را بسازند و تعمیر کنند.    
دکتر خواجه فرد و هیات همراه از برج فناوری دانشگاه و دانشکده مهندسی هوافضا بازدید کردند.